Czym jest wino ?

Wino to napój alkoholowy, który powstaje w wyniku alkoholowej fermentacji soku z winogron. Produkowane jest z wielu rodzajów winogron w wielu regionach i wielu krajach, dlatego też na całym świecie można spotkać setki różnych rodzajów i smaków win.

Wino jest alkoholem niezbyt silnym. Ilość alkoholu w nim zawarta mieści się w przedziale 12% -14%. Wino ma jedną unikalną zaletę: nie posiada okresu ważności spożycia,dlatego też może być spożywane zarówno po kilku jak również po kilkudziesięciu latach.

Rodzaje wina

Podstawowy podział wina grupuje je według koloru na trzy rodzaje. Mamy więc wino czerwone, wino białe oraz wino różowe (rose)

Dobre wino czerwone powstaje w efekcie fermentacji soku z ciemnych winogron. Przybiera ono kolor czerwony w różnych odcieniach. Sekret koloru czerwonego wina polega na zgniataniu winogron przez co elementy winogron bogate w fenole (taniny) , takie jak skórki mają kontakt z sokiem. Ściskanie winogron jest nazywane procesem maceracji. Wśród najbardziej znanych winogron, z których powstaje wino czerwone należy wymienić Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir oraz Malbec.

Białe wino powstaje w procesie fermentacji alkoholowej zarówno białych jak i czerwonych winogron. W procesie produkcji tego wina nie ma etapu maceracji stąd też kontakt skórek, będących źródłem koloru z sokiem winogronowym jest bardzo ograniczony. Wino białe jest przeważnie słodkie lub półsłodkie. Do najpopularniejszych winogron, z których powstaje białe wino należą Chardonnay,Riesling, Sauvignon blanc, Muscat, oraz Gewürztraminer.

Wino różowe może powstać na dwa sposoby. Po pierwsze poprzez wymieszanie niedojrzałych win białego z czerwonym. Drugim sposobem na otrzymanie wina różowego jest skrócony proces maceracji.

Proces powstawania wina

Proces w jakim powstaje wino jest długi i składa się z wielu etapów. Ilość etapów uzależniona jest od koloru produkowanego wina. Opcjonalną fazą poprzedzającą proces winifikacji jest usuwanie szypułek winogron. Nie jest to konieczne, ale może mieć wpływ na kolor jak również na smak wina.

W przypadku win czerwonych i różowych pierwszym etapem jest maceracja winogron czyli samorzutna ich fermentacja. W przypadku win białych pierwszym etapem jest dopiero etap przygotowanie soku z winogron zwanego moszczem. Moszcz powstaje poprzez ugniatanie winogron w prasach.

Następnym etapem jest fermentacja alkoholowa. Fermentacja ta może przebiegać zarówno w pełni kontrolowanym środowisku jak również odbywać się samorzutnie. Fermentacja jest procesem powolnym.

Po fermentacji następuje następuje filtracja wina. W zależności od tego czy wino jest produkowane masowo czy też w formie kolekcjonerskiej przeprowadzane jest wiele lub jedna filtracja.

Po filtracji wina poddawane są kupażowi czyli mieszaniu. Są różne szkoły mieszania win ale najczęściej miesza się różne wina z tej samej winnicy i tego samego rocznika, ale przeważnie każda winnica ma indywidualne metody.

Ostatnim etapem produkcji wina jest jego butelkowanie i dojrzewanie. Dojrzewanie polega na przechowywaniu wina w odpowiednich warunkach przez określony okres czasu. Wino może dojrzewać w okresie kilku do kilkunastu lat.