W czasach kryzysu i bezrobocia najlepszym sposobem na utrzymanie się i zapewnienie sobie pewnej pracy jest otwarcie własnej działalności gospodarczej. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być otwarcie własnego sklepu.

Od czego zacząć? Pierwszy jest pomysł. Należy się zastanowić jakiego rodzaju sklep będziemy chcieli prowadzić. Od wyboru branży zależą nasze dalsze wybory co do sklepu. Warto sporządzić biznesplan, w wypadku gdybysmy chcieli starać się na dotacje na naszą działalność gospodarczą. Należy pamiętać że niektóre branże wymagają koncesji lub specjalnego zezwolenia na ich prowadzenie. Załóżmy, że chcemy otworzyć sklep warzywniczy.

Mając branżę w której chcemy działać możemy przejść do podejmowania dalszych decyzji. Wpierw powinniśmy wybrać lokal. Tutaj, w zależności od naszych preferencji musimy wybrać takie aspekty jak wielkość lokalu, to czy nasz lokal będzie zajmował całą nieruchomość czy też tylko jej cel, lokalizację lokalu oraz to czy przyjmiemy formę najmu lokalu czy też formę własnościową. Sklepy warzywnicze najczęściej są prowadzone w wolno stojących budkach. Taka więc forma lokalu będzie dla nas najwłaściwsza. Dobór pozostałych aspektów takich jak wielkość lokalu czy też jego własność powinien być wedle własnego uznania.

Następnym etapem jest dobór odpowiedniego wyposażenia. Wyposażenie w sklepach różni się od siebie, dlatego też tak istotne było podjecie wpierw decyzji o rodzaju prowadzonego sklepu. Najbardziej istotne wyposażenie sklepów warzywniczych to półki, kasa fiskalna, pojemniki do przechowywania przetworów oraz waga. Należy się również zastanowić nad tym czy mamy zamiar korzystać z dostaw czy też sami zajmiemy się zakupem warzyw na giełdach i u hurtowników. W tym drugim przypadku konieczny będzie zakup samochodu dostawczego.

Mając za sobą załatwienie wszystkich powyższych czynności pozostaje nam już tylko wybór nazwy naszego sklepu oraz daty jego otwarcia.

Ostatnim etapem, nie licząc oczywiście samego otwarcia sklepu, jest rejestracja naszej działalności gospodarczej w odpowiednich urzędach. Nasza działalność powinna być zgłoszona do takich instytucji jak : urząd gminy w celu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, urzędu skarbowego o przyznanie numeru NIP, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego oraz zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wedle naszego uznania możemy otworzyć dla naszej działalności gospodarczej osobne konto bankowe, oraz stworzenie pieczątki firmowej.

I to już w zasadzie wszystko. Teraz pozostaje nam już tylko zakupić towar i sprzedać go w naszym nowo otwartym sklepie.